Türkiyenin Lider Ahşap Karkas Çatı Makası Üreticisi
Bilgi Hattı : +90 (226) 353 30 23

site haritasi | info@asmaz.com.tr


AnaSayfa / Teknik Bilgiler /

Yapısal Kontrplak

Sayfa Etiketi:

kontraplak, yapısal kontraplak, kontraplak çeşitleri, kontraplak kullanım alanları, kontraplak nedir

İlgili Linkler

Yapısal Kontrplak

Yapısal kontrplak, ince ağaç katmanlarından oluşan üstün mukavemet özelleri olan, yüksek dayanımlı bir ahşap paneldir. Birbirine çapraz şekilde sıralanmış katmanlar, özel fenolik reçine yapıştırıcı ile yapıştırılmıştır.

 Kontrplak Kullanımı

Ahşap karkas sisteminde, yapıyı dış cepheden kapatarak hem bağlayıcı hem örtücü olarak kullanılarak taşıyıcı sistemin bir parçası olarak kullanılır.

Kontrplağın mukavemetine katmanların sayısı, kalınlığı, ağaç türü ve lif yönleri etki eder. Nem oranı ve yüklemenin süresi diğer önemli faktörlerdir. Yapı statik hesaplarına belirlenen yapısal kontrplak minimum 9mm kalınlığında kullanılmalıdır. Ahşap karkas sisteminde kullanılan yapısal kontrplak minimum 3 katmandan oluşmalıdır. Çoğunlukla kullanılan ladin kontrplağın her katmanı ladin ağacından oluşmaktadır. Ahşap karkas isteminde kullanılan diğer bir çeşit de huş kontrplaktır. Tüm katmanları huş ağacından oluşan kontrplak daha çok geniş aks aralıklarında veya döşeme karkasında kullanılır.

Yapısal kontrplak hava koşulları, su veya nem gibi etkenlerden etkilenmeyen sabit mukavemet özelliklerine sahiptir. Değişken yüklemeler kontrplağın yorulmasına yol açmaz.ASMAZ Enerji İletişim İnşaat Taahhüt Tic. Ltd. Şti.
Handere Orta Ölçekli Sanayi Sitesi No:10 P.K. 77040 Topçular Mevkii, Taşköprü YALOVA / TÜRKİYE
Tel :+90 (226) 353 30 23    Fax : +90 (226) 353 30 03
E-mail: info@asmaz.com.tr