Türkiyenin Lider Ahşap Karkas Çatı Makası Üreticisi
Bilgi Hattı : +90 (226) 353 30 23

site haritasi | info@asmaz.com.tr


AnaSayfa / Teknik Bilgiler /

Ahşap Karkas Yapılar

Sayfa Etiketi:

ahşap karkas evler, ahşap karkas yapılar, ahşap karkas nedir, ahşap karkas ev teknolojisi, depreme dayanıklı evler, dayanıklı ahşap karkas ev, uzun ömürlü ev, eski ahşap ev, eskiden kalma ahşap evler, amerikan ev teknolojisi, ekolojik ev

İlgili Linkler

Ahşap Ev KonforuKuzey Amerikalı ve Finliler dünyada güvenlik ve konfor standardı en yüksek konutlara sahiptirler.Bunun nedeni ahşabın konut inşaatında sistem olarak tercih edilmesidir ve vatandaşlarının konfor ve emniyetini artırmak isteyen bir çok ülke bu sistemi seçmektedir.

Bugün, güvenlik, enerji açısından verimlilik, çevreye duyarlık, deprem ve rüzgar fırtınalarına dayanma arayan tasarımcılar, inşaatçılar ve ev sahipleri için ahşap yapı, en doğru seçimdir.

Ahşap yapı sağlam, dayanıklı, izolasyonu ve renovasyonu kolay olup artı değer sağlar.İki yüz yıllık ispat edilmiş performansı, çok sayıdaki araştırmaları ve yeni ürün geliştirmeleri ile en gelişmiş halindedir. Ve yenilenebilir tek inşaat malzemesidir.
Ahşap Karkas Ev Konforu

Ahşap yapı sağladığı barınma, sıcaklık ve güvenlik yanında, ev sahibi olmak isteyenler ahşabın estetik değerini kabul ve takdir ederler.Ahşabın yapımı kolay olmasının yanında çevre dostudur. Ahşap ürünlerin imalatı az enerji gerektirir ve diğer malzemelere göre çevreyi daha az etkiler.

ekolojik koşullarına dayanıklı ahşap ev
Ekolojik Ahşap Evler

Kuvvetli rüzgarlar... ağır kar yükleri... yüksek nem... aşırı sıcak ve soğuklar binanızın dayanacağı etkenler ne olursa olsun, ahşap ev her problemin üstesinden gelecek teknik çözümlere sahiptir.

Basit Ancak Elverişli

Ahşap yapı, kereste ve yapısal panoları birleştirerek sağlam ve yapımı hızlı duvar, döşeme ve çatı birleşenlerini meydana getirir. Birleşenler dayanıklı, birleştirmesi ve izolasyonu kolaydır. Milyonlarca kere uygulanmış inşaat teknolojisidir. Kuzey Amerika da yılda yaklaşık 1.000.000 adet ahşap ev yapılmaktadır. ahşap karkas ev montajı

Daha İyi Düşünmek

Hangi inşaat malzemesinin işlemesi daha kolaydır?
Hangi yapı malzemesi ile tutkallanarak sağlam, güvenilir kiriş ve kolonlar yapılır?
Hangi ana yapı malzemesi yenilenebilir?
Hangi yapı daha hafiftir? ( Deprem bölgelerinde konut yaptırmak isteyenler için en önemli sorulardan bir tanesi )

 

 

Fabrikalarda bitmiş ev imalatı, en uzak mesafelere konteynırlarda duvar ve döşeme birleşenleri yollanması ve şantiyede prefabrike duvar imalatı gibi ahşap yapı modülasyonu yapımcılara maliyet avantajı ve kalite sağlar.                            

Kuzey Amerika da ahşap sanayi bina yapım maliyetlerini düşürmek ve inşaatı hızlandırmak için birçok teknoloji geliştirmiştir. 1950 yıllarında bulunan metal plaka çatı yapımında ahşap makasların kullanılmasını sağlamıştır. Fabrika şartlarında tasarlanan ve imal edilen ahşap makaslar kalite, performans ve tatbik edilebilme sağlamıştır. Her çeşit çatı şekli ve yük taşıma mümkün olmuştur.

ahsap karkas metal çilivili plaka ahşap ev çivili plaka montajı
Ahşap Metal Bağlantı Plakası                                                                 Çatı Makası Montaj

Daha iyi yapılar elde etmek için yapılan araştırmalar sonucu ahşap I-kirişler ve LVL - lamine ahşap kaplama - gibi başarılı ürünler bulunmuştur. Bu ürünler değişiklik göstermeyen mühendislik özellikler, sabit boyutlar, yüksek mukavemet/ağırlık oran ve güvenilirlik sağlarlar. Uzun açıklıklarda kullanılma özelliği yapıların yapımını hızlandırır.

Makine ile elastisite modülü hesaplanmasının mukavemet tahmininde iyileştirmeler sağlaması, kama dişli birleştirme ile düzgün dikme elde edilmesi, LVL, PSL ve LSL ile yüksek mukavemetli ve daha büyük boyutlarda kirişler elde edilmesi bulunan yeniliklerin sayesindedir. Döşeme sistemlerinde vidalama ve yapıştırma gibi yenilikler gıcırdamayı azaltıp mukavemeti artırmıştır. I-kiriş, LVL, PSL ve LSL gibi Ahşap mühendislik malzemeleri ile daha iyi ev yapılmasının yanında, yüksek mukavemetleri ve uzun açıklıklara ulaşabilmeleri sayesinde ticari ve sanayi yapılarında maliyet düşürücü unsur olmuşlardır.

Renovasyonu Kolay

ahşap karkas ev renovasyon
Ahşap Ev İnşaatı

Evin boyutunun büyütülmesi veya yenilenmesi ahşap evlerde kolaydır.
Bu tadilat kolaylığı yeni veya kullanılmış ev alanlar için önemli özelliktir. Değişen ihtiyaçlar karşısında evlerini ekonomik şekilde değiştirirler. Betonarme ev duvarına yeni bir pencere açılması düşünülürse, renovasyon işlerinde ahşabın rakipsizliği ortaya çıkar.

Düşük Elektrik Ve Isınma Faturaları

ahşap ev enerji tasarrufuKışın evin sıcak, yazında serin olması ahşap evin konforlu ve ekonomik yanıdır. Hücresel yapısından dolayı ahşap çelikten 400 kere daha iyi yalıtkandır.
Bir evin bütçesinde ısıtma ve soğutma giderleri önemli yer tutar ve düşük enerji tüketimi ev alanlar için önemli özelliktir.
Ahşabın yüksek standartlarda yalıtılabilme özelliği yanında çelik ve beton ısı geçirgenlik problemleri ve soğuk yüzeylerde nem yoğunlaşması ile boğuşur.
Kanada Milli Araştırma Konseyi ve Oak Ridge Milli Laboratuarında yapılan testlerde hafif metal çerçeve duvarın ısı rezistansını, R değerini, 50% düşürmekte buda artan enerji kullanımına sebebiyet vermektedir.


R-12 İzolasyonlu Duvarı meydana getiren Parçaların Isı Rezistansları

duvar yalıtım, ahşap ev yalıtım
Ahşap Ev Yalıtımı

Ahşap yapıların yüksek standartlarda yalıtımı kolaydır. Çeşitli kuruluşlar Super E1 ve R-20002 gibi, bina şartnamelerindeki R değerlerini geçen ahşap yapı inşaat teknikleri geliştirmişlerdir. Ahşap yapılar kuzey ülkelerindeki aşırı soğuklar için tercih edilen seçimdir.

Ahşap yapılar ısı yalıtımı konusunda şartnamelerde istenen şartlara rahatlıkla uyar. Ahşap evler, ofisler, okul binaları ve diğer ticari ve sanayi binaların ısıtma ve soğutma faturaları düşük gelir.

1. Süper E http://www.super-e.com/
2. R–2000 http://www.r2000.chba.ca/ ahşap karkas hafif yapı sistemi

Depremde Risk Almamak

Diğer yapı malzemelerine göre depreme karşı önemli avantajları olan ahşap yapı, depremde en güvenli yapı sistemlerindendir:

1. Ahşap sağlam ve hafiftir.Kütlesinin az olması bir avantajdır çünkü yapıya daha az kuvvet biner.
2. Ahşap yapı iskeletinde çok sayıda eleman ve çivili birleşme yeri olduğundan kuvvetleri emen çok miktarda yük yolu vardır.
3. Ahşap yapılarda kullanılan çivili birleşme yerleri depremin enerjisini dağıtmak için elverişlidir.

Bir araştırmada son 40 yılda olan 7 büyük depremde ahşap yapılar incelenmiştir. Bu çalışma ahşap yapıların az yaralı ve yapı hasarı ile şiddetli sallantılara dayanıklılığını göstermiştir. Buna zıt olarak yığma ve betonarme binaların çoğunlukta olduğu Türkiye de 1999 yılındaki depremde 15000 kişi ölmüştür.

1995 yılındaki Japonya da Kobe depreminde 6000 kişi ölmüş ve 100 milyar $ maddi hasar olmuştur. Ahşap yapı tekniği kullanılarak yapılan modern evler hiç hasar görmemiştir.

Kalifornia da 1994 Northridge depreminde 30 kişi ölmüş ve 35 milyar $ maddi hasar olmuştur. Ahşap yapıların depremdeki performansı konulu rapor3, ahşap konutların yapı elemanlarının depremden asgari hasar gördüğünü vurgulamıştır.

Hiç bir bina depreme tamamen mukavim olamaz. İyi yapılmış deprem tasarımı hasarı asgariye indirir. Ahşap yapıların sağlam, hafif ve eğilebilir özellikleri deprem bölgeleri için tasarımda mükemmel seçimdir.

Performance of Wood-frame Building Construction in Earthquakes, Forintek, 1999
http://www.forintek.ca

ahşap karkas ev montaj

Fırtınalar İçin Barınak

Ahşap yapısal panoların ahşap çerçeveye sağlam şekilde eklenmesi ile meydana gelen perde duvar ve diyaframlar, fırtına ve kasırgaların getirdiği şiddetli rüzgârı alan bölgelerde sağlam binaları meydana getirir.

Ahşap yapılar kasırgalara dayanıklıdır. Karaiplerde ahşap binalar birçok fırtınaya rağmen ömürlerini sürdürmüşlerdir. 1992 yılında Güney Florida da oluşan Andrew kasırgası şartnamelerde öngörülen tasarım hızının 50% fazlası 140 mil/saat hızına erişmiştir. '' Andrew Kasırgası - Ahşap yapıların performansı ve analizi4 '' konulu mühendislik raporu, ahşap binaların tasarım hızından fazla bir rüzgâr hızıyla karşı karşıya kalmış olmalarına rağmen iyi performans gösterdiklerini saptamıştır.

Son yıllarda kasırgaların binalara etkileri konusunda birçok araştırma yapılmıştır. Son 20 yıldır fırtınaların şiddetleri artığından yapı şartnameleri de buna uygun olarak bazı bölgelerde rüzgâr tasarım hızlarını artırmışlardır. Modern ahşap yapılarda kullanılan perde duvar, diyafram, bağlantı sistemleri sayesinde bugün kasırgalar problem olmaktan çıkmıştır.

Hurricane Andrew- Wood Building Performance and Analysis, A Special Report of the National Forest Products Association, 1992

Uzun Ömür

eski ahşap ev, uzun ömürlü ahşap ev
Eski Ahşap Evler

Bir çok binanın yıkılıp yeniden yapılma nedeni eskimesinden çok boyutu, stili ve tipinin günümüze uygun olmamasıdır. Ahşap binalar renovasyon ve büyütme kolaylıkları nedeniyle diğer binalara göre değişen şartlara daha kolay uyarlanır. Bundan dolayı ahşap binalar nesillerdir ayakta durur.

Uzun zamandır yaşayan ahşap binalara her yerde rastlanır. İyi bir tasarım ve yapım sürecinden geçmiş ahşap yapı uzun yıllar güven ve konfor sağlar.

Binaların öncelikli fonksiyonu yaşayanları sıcak ve rutubetten uzak tutmaktır. Yapım malzemesi ne olursa olsun binaların cephesinden suyu uzak tutmak gerekir.5

Durability: http://www.durable-wood.com/

Ahşap - Sessiz Mekân

ahşap ev, ahşap villa

Ahşap çerçeveli duvar ve döşemelerin ses yalıtımı yüksektir. Ahşap yapılarda uzun yıllar yapılan araştırmalar ve tecrübelerin sonucunda elde edilen ses geçirmeyen döşeme ve duvar tasarımları sayesinde evde yaşayanlara sessiz mekânlar sunulmuştur.

Ahşap - Yenilenebilir Tek İnşaat Malzemesi

Ahşap yenilenebilir tek ana yapı malzemesidir. Uydu kayıtları 1970 yılından beri Kuzey Amerika orman alanının 8 milyon hektar büyüdüğünü göstermiştir.

Ahşabın yenilenebilir ve imalatında düşük enerji kullanımı, çevreye ve kaynakların tüketimine duyarlı ev sahipleri tarafından tercih nedenidir.

Diğer Yapı Sistemlerinden İleri

Ahşap sadece yenilenebilir değil, enerji tüketimi, hava ve su kirliliği konusunda çevreye dosttur.
Hayat Boyu Değerlendirme - LCA- değişik bina sistemlerinde ürünün yaşamı boyunca her bölümünde enerji, malzeme kullanımı, hava ve suya verdiği salımlar gibi faktörleri inceleyerek çevreyi nasıl etkilediğini gösteren karşılaştırmalı yöntemdir. ATHENA en çok itibar gören hayat boyu değerlendirme sistemlerinden biridir. ( Yazılımın sınırlı versiyonu http://www.athenasmi.ca/  adresinden temin edilebilir)

ekolojik ev

Athena hayat boyu değerlendirme yazılımı kullanılarak 220 metre kare ahşap, çelik ve betonarme evin yaşamları boyunca çevreye etkileri karşılaştırıldığında çıkan sonuçlar aşağıdadır.

Toplam Enerji Kullanımı: Ahşap binalar en az enerjiyi kullanır. Betonarmenin ahşaptan 2,2 kat fazla enerji gereksimi vardır. Çelik bina ise ahşaptan 1,5 kat fazla tüketir. Sonuç olarak ahşabı imal etmek için fazla enerji gerekmez.

Küresel Isınma Etkisi: Küresel ısınmaya en az etkisi ahşabındır. Çelik 1.22, betonarme ise 1,5 kat fazla sera gazı salımı yapar.

Hava Kirliliği: Ahşap bina en düşük hava kirliliği indeksine sahiptir. Çelik bina 1.7 ve betonarme bina 2.15 kat fazla hava kirliliği yaratır.

Su Kirliliği: Ahşap yapının düşük su kirliliği etkisine sahiptir. Çelik 3.47 ve betonarme 2.15 kat fazla su kirliliği yaratır.

Kaynak Kullanımı: En düşük ahşap evindir. Çeliğin 1.15 ve betonarmenin 1.93 kat fazladır.

Katı Artık: Şantiye alanı artığı çelikte daha düşüktür. Betonarme ise çeliğe nazaran 1.57 kat fazladır.

Ahşaptan yapılan evin enerji kullanımı, sera gazı, su ve hava kirliliği ve ekolojik kaynak çıkarılmasına çelik ve betonarme yapıya nazaran daha az çevresel etkisi vardır. Ahşap, çelik ve betonarme ticari ofis binaların karşılaştırmasında da ahşabın üstün sonuçları elde edilmiştir.

ahşap karkas bina, ahşap bina
Çok Katlı Ahşap Karkas Binalar

A.B.D, Kanada ve Finlandiya da ev ve apartman yapımında ahşap büyük çoğunlukla kullanılan metottur ve bu ülkelerin vatandaşları dünyada en iyi konutlara sahiptirler.

ahşap karkas ticari sanayi yapılarTicari ve sanayi yapılarda ahşap artarak kullanılmaktadır. Ahşap binaların yapımı, ısıtması ve soğutması ekonomik olup, yaşayanlara en yüksek derecede konfor sağlar. Geleneksel, çağdaş ve fütürist bina tarzlarında ahşap kullanılabilir. Mimari çözümleri sınırsızdır. Tarih ahşap yapıların sağlamlığını ve dayanıklılığını göstermiştir.

Çok kimse tarafından ahşap evler depremde içinde olunması gereken en emniyetli yerdir. Güvenli evler ahşap evlerle eş anlamlıdır. Ahşap evlerin hafif olması ve yüksek enerji emme kabiliyeti şiddetli depremlerin etkilerine dayanıklı sistemi meydana getirir. Dünyanın çeşitli yerlerindeki olan şiddetli depremlerden alınan tecrübeler iyi yapılmış ahşap evlerin yaşayanlara güvenli ortam sağladığını göstermiştir.

Senede Bir milyonun üzerinde deprem olur fakat çoğu hissedilmeyecek kadar küçüktür. Deprem her yerde olabileceği gibi bazı bilinen bölgelerde şiddetli deprem olasılığı yüksektir. Dünyada depremler her yıl çok can alır - ölümlere çoğunlukla hasarlı binalar sebep verir. Kuzey Amerika da olan son depremlerde can kaybı az olmuştur. Bu Kuzey Amerikan ev sistemine yorumlanır buda büyük çapta kullanılan ahşap iskeletli evlerdir.

ahşap konutlarKuzey Amerika da kaydedilen en şiddetli depremlerden biri Alaska da 1964 yılındaki Prince William Sound da olmuştur. Depremin şiddetine göre can kaybı az olmuştur. Richter ölçeğine göre 8,4 şiddetindeki depremde 131 can kaybı olmuş ve bunun 122 tanesine depremin meydana getirdiği dalgalar sebep olmuştur. Bunun aksine Richter ölçeğine göre 7,4 şiddetindeki 1999 yılında Türkiye deki depremde 15000 kişi ölmüştür.

Alaska Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü 1964 yılındaki Alaska depreminde az can kaybını şöyle açıklamaktadır:
“Depremden toplam 131 kişi ölmüştür; Alaska da 115 ve Oregon ve Kaliforniya da 16 dır. Bu şiddetteki depremde ölü sayısının son derece az olmasının sebebi insan yoğunluğunun az olması, depremin tatilde olma zamanı ve birçok binanın yapımında kullanılan ahşaptır."

Kaliforniya da 37 milyon metre karenin üzerinde okul vardır ve bunun 80% i ahşap yapıdır. 1994 yılındaki Northridge depremi okul binalarındaki hasar raporu özeti şöyledir:

“Depremden etkilenen okul sayısı göz önünde tutulursa, bu yapıların iyi imtihan verdiği sonucuna varılır. Okulun kapanmasına sebep veren hasarların çoğu yapısal olmayıp veya tamir edilebilir yapısal hasarlar olup hayati tehlike arz etmemiştir. Bu derece iyi performans binaların çoğunun yapım tarihine bakmaksızın hasara çok dayanıklı az katlı ahşap yapılar olmasından dolayı bekleniyordu.”

Ahşap yapıların depreme dayanıklılığı bilinen ahşap yapı sistemi özelliklerinden kaynaklanır.

1. Ahşap binada yapısal panoların çok sayıdaki ahşap kiriş ve dikmelere eklenmesi depremin meydana getirdiği kuvvetler için bol miktarda yük yolu sağlar. Az sayıda büyük birleşme noktalarından ziyade, bol sayıda küçük birleşme noktaları vardır. Bir birleşme yeri aşırı yüklendiğinde komşu birleşme yerleri fazla yükleri paylaşır.

2. Ahşap yüksek mukavemet / ağırlık oranına sahiptir ve bundan dolayı ahşap yapılar diğer bina tiplerine göre daha hafiftirler. Hafiflik depremde avantajdır.

3. Ahşap yapılarda çivili ahşap birleşme yerleri binanın bükülmesini sağladığından deprem sırasında enerjiyi emer ve dağıtır.

4. Ahşap yapılarda plywood ve OSB gibi yapısal panolar dikme ve kirişlerle beraber hareket ederek perde duvar ve diyaframları meydana getirir. Bunlar yatay yüklere son derece dayanıklı elemanlardır.ASMAZ Enerji İletişim İnşaat Taahhüt Tic. Ltd. Şti.
Handere Orta Ölçekli Sanayi Sitesi No:10 P.K. 77040 Topçular Mevkii, Taşköprü YALOVA / TÜRKİYE
Tel :+90 (226) 353 30 23    Fax : +90 (226) 353 30 03
E-mail: info@asmaz.com.tr