Türkiyenin Lider Ahşap Karkas Çatı Makası Üreticisi
Bilgi Hattı : +90 (226) 353 30 23

site haritasi | info@asmaz.com.tr


AnaSayfa / Tasarım & Uygulama /

Çatı Yükleri

Sayfa Etiketi:

çatı makası yükleri, ahşap çatı yükü, çatı yükü hesaplama, çatı hesaplama,

İlgili Linkler

Çatı makasları; uygulanacak yüklere göre tasarlanan ve eksiksiz olarak düzenlenen yapısal elemanlardır. Aşağıda yer alan bilgiler, şartname hazırlayıcısının tasarım yüklerini anlamasına ve değerlendirmesine yardımcı olacaktır.

Ölü Yükler
Ölü yükler, daimi yapıyı oluşturan yükler olarak tanımlanabilir. Bunlar:

Çatı Bitirme İşleri
100N/m2 den az olan hafif alüminyum çatı kaplama sistemlerinden, York stone gibi, 2500N/m2 yi aşabilen doğal arduaz çatı kaplamalarına kadar, çatı bitirme işlerinden kaynaklanan ağırlıklar değişim göstermektedir. ‘Yayılı yükleri’ çatı kiremit üreticileri verir.

Tavan Bitirme İşleri
250 N/ m2 lik bir yük, 12 mm lik alçıpanı, perdah sıvasını, takozları, yalıtım sistemi ve alt kuşak elemanının öz ağırlığını hesaba katmaktadır. Asma tavan uygulamaları söz konusu olduğunda, yayılı yük değerleri tavan sistemi üreticisinden temin edilmelidir.

Su Depoları
BS5268: Kısım 3, aksi bir bilgi verilmediği sürece, çatı projelerinde su depolarının dikkate alınmasını gerektirir. Bölüm 6 da açıklandığı şekilde desteklenen, 230 litre veya 300 litre net kapasiteli depoların kullanılabilmesi için, 450N değerinde iki düğüm noktası yükü gibi, her çatı makas elemanına 900N ağırlığında bir yük uygulanır.
Daha büyük su depolarına ihtiyaç duyulan, konut amaçlı kullanılmayacak yapılarda, su deposunun konumu, ebatı ve ağırlığı önceden verilmiş olmalıdır. İstisna şekilde, ekstra büyük su depoları için, çatı makas elemanlarından bağımsız bir mesnet tercih edilebilir.

Mekanik Tesisatlar
Özel durumlar dışında; merkezi ısınma sistemi ve su tesisatı gibi mekanik tesisattan kaynaklanan yükler, konut olarak kullanılacak yapılarda göz ardı edilebilir. Ancak; hastaneler, okullar ve iş yerleri gibi diğer yapı tipleri söz konusu olduğunda, tesisat yükleri önem taşır ve mutlaka hesaplanmalıdır.

Çatı montajı tamamlanana kadar ve sonrasında, tesisat planlarında düzenlemeler yapılmaya devam edilecektir. Bu sebeple, belirli bir çatı makas elemanının, şantiyede, önceden belirlenmiş bir pozisyonda monte edilmesi garanti olmayacaktır. Bundan dolayı, bağımsız çatı makas elemanlarının uygun olarak tasarlandığı münferit yükleri önceden belirlemek yanlıştır.
En iyi çözüm, öncelikle uniform (düzgün) yayılmış yükün, tüm çatı sisteminde mi yoksa; yalnızca belirli alanlarda mı kullanılacağı konusunda, tesisat mühendisi ile bir karara varmaktır. Genellikle 250N/m2 ile 500N/m2 arasında değişen değerlerASMAZ Enerji İletişim İnşaat Taahhüt Tic. Ltd. Şti.
Handere Orta Ölçekli Sanayi Sitesi No:10 P.K. 77040 Topçular Mevkii, Taşköprü YALOVA / TÜRKİYE
Tel :+90 (226) 353 30 23    Fax : +90 (226) 353 30 03
E-mail: info@asmaz.com.tr