Türkiyenin Lider Ahşap Karkas Çatı Makası Üreticisi
Bilgi Hattı : +90 (226) 353 30 23

site haritasi | info@asmaz.com.tr


AnaSayfa / Tasarım & Uygulama /

Ahşap Çatı Makası Montajı

Sayfa Etiketi:

çatı makası montajı, ahşap çatı makası montajı, çatı montaj, ahşap ev çatı montaj

İlgili Linkler

Gang-Nail çatı makasları, kalite kontrolü yapılmış fabrika koşullarında üretilen ve gelişmiş bilgisayar programlarında tasarlanan eşsiz yapı elemanlarıdır. Makasların montajı sırasında, şantiyede de aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekir. Çatı makaslarını yastık kirişlerine veya mesnetlere sabitlemek için, makas klipslerinin kullanılması şiddetle tavsiye edilir.(Şekil 5.02)

Bağlantı plakaları, birleşim elemanları, yapısal ahşap elemanlar ve mesnetlerin, dikkatsiz yerleştirme veya çivilere fazla yüklenilmesi sonucu, zarar görmelerini engellemek için; eğik çivileme uygulaması, yalnızca, şantiyedeki işçiliğin oldukça yüksek standartlı olması durumunda düşünülmelidir. Her bir mesnet noktasında uygulanan minimum sabitleme, çatı makasını yastık kirişine veya mesnete sabitlemek için, her iki yandan eğik şekilde uygulanan 4.5mm çaplı ve 100mm uzunluğunda yuvarlak kesitli galvaniz tel çiviler ile yapılmalıdır. Bu çiviler vasıtasıyla, çatı makası, her iki yanından, eğik çivileme yöntemi ile, yastık kirişine veya mesnete tespit edilir. Çivilemede delikli metal plakaların kullanılması gerektiğinde, çiviler, plaka üzerinde yer alan yuvalardan bağlayıcı elemanlara uygulanır.

Bir makasın, tamamlayıcı çatı taşıyıcı makası ile desteklendiği durumlarda, makas askı elemanı kullanılmalıdır. Askı elemanının bacakları, taşıyıcı makasın alt başlığı ile kapatılmalı veya şekil 5.03 de olduğu gibi; ağ elemanlarına çivilenmelidir. Mevcut olan tüm çivi yuvaları kullanılmalıdır.

Çatı makaslarının, rüzgarın kaldırıcı kuvvetine maruz kaldığı durumlarda, makasların mesnet yapısına sıkıca sabitlenmesi gerekir. Sabitleme işlemi, kaldırıcı kuvvete karşı koymak için, yeterli miktardaki ölü yükü harekete geçirmelidir. Şekil 5.04 de kullanılabilecek 2 yöntem anlatılmıştır. Kullanılan açılı lamalar, makası doğrudan taşıyıcı duvara bağlar.

Ya da, (yastık kirişi sabitleyici) lama, makas klipsi vasıtasıyla yastığa sabitlenerek makasa dayanır. Her iki durumda da, lamanın ihtiyaç duyduğu uzunluk, kaldırıcı kuvvete ve mesnet yapısının ağırlığına dayanır. Ahşap Karkas sistemler gibi hafif yapılarda, bu sabitleyici uygulamanın temele kadar indirilmesi gerekebilir.

Çatı makasları, yalnızca planlanmış mesnet noktalarından desteklenmelidir. Bu sebeple, taşıyıcı olmayan iç duvarların, kiremit döşeme işlerinin tamamlanmasından sonra oluşturulması tavsiye edilir. Bu uygulama, sehimin ölü yük altında meydana gelmesine olanak vererek, tavan bitişlerinde çatlak oluşma riskini azaltır. Diğer yandan; bölme duvarlar tuğla ya da blok ise, kiremit döşemesi tamamlanana kadar, son aşama atlanabilir.

Yük taşıyıcı olmayan bölme duvarların önceden hazırlanması veya montajının şantiyede yapılması durumunda, duvarların kolay uygulanabilir olması ve makasların alt yüzeylerine baskı yapmaması gerekir.

İlgili Dosyalar

Trusses (EN)ASMAZ Enerji İletişim İnşaat Taahhüt Tic. Ltd. Şti.
Handere Orta Ölçekli Sanayi Sitesi No:10 P.K. 77040 Topçular Mevkii, Taşköprü YALOVA / TÜRKİYE
Tel :+90 (226) 353 30 23    Fax : +90 (226) 353 30 03
E-mail: info@asmaz.com.tr